Haruki Murakami „Ślepa wierzba i śpiąca kobieta”

Dwadzieścia cztery historie, które prowadzą nas do najgłębszego rdzenia poetyki Murakamiego. Trafiamy tam, gdzie drobne fakty, pozornie nieistotne, ujawniają nieznane, ale dziwnie, magicznie znajome wszechświaty. Od lekkości krótkich epizodów, takich jak „Perkozek”. Od dekadencji w opowiadaniu „Rozkwit i upadek pieczonych rożków”, gdzie główny wątek jest prowadzony na granicy komedii i absurdu. Przechodzimy do nostalgicznego, ale klarownego przywołania wspomnień autobiograficznych w opowiadaniu „Folklor naszych czasów”.

„Lustro”

Prawdziwa perła wśród tych wczesnych tekstów. Pomimo zwięzłości historia jest uderzająca, a ostateczna niespodzianka potęguje uczucie zdumienia dopiero po zakończeniu czytania. Myśl, która wspiera strukturę narracji (człowiek musi się bać tylko siebie) jest bardzo oczywista, ale umieszczona w tak nowym i oryginalnym kontekście jest bardziej doceniana.

„Folklor naszych czasów – Prehistoria zaawansowanego kapitalizmu”

Kolejny udany eksperyment, w którym Murakami wstawia sytuacje z życia wzięte. Historia, która staje się symbolem pokolenia, jest naprawdę wciągająca i wcale nie waży jej zwięzłość.

„Siódmy mężczyzna”

Historia, którą opowiada słuchaczom siódmy mężczyzna, byłaby już sama w sobie interesująca, ale niezadowolony Murakami wkłada w to również szczyptę psychologii i wtedy wszystko nabiera bardziej zdecydowanego smaku.

„Tony Takitani”

Murakami tworzy najbardziej różnorodną i potężną postać w całej kolekcji i jedną z najpiękniejszych opowieści w książce. Namiętność i poruszanie się podczas intensywnej historii Tony’ego jest bardzo proste, ale jednocześnie nieoczywiste.

„Robaczek świętojański”

Jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) tekstów z całej kolekcji. Traktujący o codziennych i prostych sytuacjach z intensywnością wyrazu i bogactwem niesamowitych detali. Historia miłosna jest idealna w sposobie, w jaki jest prezentowana i analizowana, a wszystkie postacie są godne uwagi. Po raz kolejny, kiedy Murakami opisuje codzienną rzeczywistość, pozostaje ona niedościgniona.

„Ślepa wierzba i śpiąca kobieta” to jedna z wielu książek, które wyszły spod pióra japońskiego pisarza. Jeśli chcesz poznać recenzję innej książki autorstwa Murakamiego, zajrzyj tutaj https://www.artrosis.pl/haruki-murakami-mezczyzni-bez-kobiet/. Przyjemnej lektury!