Jak aktywnie spędzić czas na kwarantannie? Nie marnuj swojego dnia!

W ostatnich dniach padają rekordowe liczby chorych na Covid-19. Zachorowania wiążą się również ze skierowaniem na kwarantannę coraz większej liczby osób. Przebywanie w domu przez 7, 10 czy więcej dni dla wielu jest bardzo uciążliwe, ze względu na przyzwyczajenie do aktywnego trybu życia. Tymczasem nawet w izolacji można spędzić czas w sposób ciekawy i aktywny. Przy odrobinie motywacji okres przebywania na kwarantannie może okazać się bardzo odświeżający dla wiecznie zapracowanych. W naszym artykule znajdziesz inspiracje w jaki sposób aktywnie spędzić ten czas, tak, aby nie nudzić się i wrócić do codziennych zajęć z podwójną dawką energii!

1. Utrzymaj swój rytm dnia

Kwarantanna to doskonały czas na odpoczynek. Choć na kilka dni pozwól sobie zapomnieć o pracy i codziennych obowiązkach, jednak postaraj się nie zaburzyć całkowicie swojego rytmu dnia, ponieważ później możesz mieć duży problem z powrotem do rzeczywistości. Dotyczy to szczególnie godzin twojej aktywności oraz czasu spoczynku. Jeśli masz w zwyczaju wychodzić rano pobiegać – wstań o swojej codziennej porze i spróbuj wykonać trening w domu. To samo tyczy się wieczornej rutyny. Postaraj się chodzić spać o swoich naturalnych godzinach, aby rano czuć się odświeżony i wypoczęty.

2. Gotuj w domu

Być może na co dzień nie masz czasu na gotowanie i kupujesz gotowe jedzenie na mieście. Podczas kwarantanny możesz postawić sobie jako cel naukę gotowania nowej potrawy. Może to być twój ulubiony posiłek z restauracji, coś zdrowego lub coś zupełnie nowego. Dzięki temu spędzisz ciekawie czas i zaoszczędzisz nieco pieniędzy na zamawianiu gotowego jedzenia.

3. Twórz sztukę

Nie musisz posiadać wybitnego talentu aby tworzyć sztukę. Wystarczy kartka, coś do rysowania lub malowania i odrobina wyobraźni. Spróbuj przelać na papier swoje uczucia związane z aktualną sytuacją – złość, smutek, żal, strach, poczucie ulgi, satysfakcję, radość z odpoczynku… W momencie gdy nie możesz wyjść do ludzi taka forma wyrażenia siebie może zadziałać lepiej niż spotkanie z psychologiem. Jeśli potrafisz grać na instrumencie, tworzyć grafikę lub zajmujesz się jakąś formą rękodzieła – niech twoja pasja pochłonie cię i pozwoli w pełni się zrelaksować.

4. Poszukaj nowego hobby

Jeśli jeszcze nie masz swojej pasji lub jakaś aktywność znudziła ci się, najwyższy czas znaleźć nowe hobby. Podczas kwarantanny możesz poszukać w sieci różnych kursów i instruktaży, a w przypadku rękodzieła zamówić niezbędne rzeczy przez Internet. Nie przejmuj się, jeśli na początku nic ci nie wychodzi – masz dużo czasu na praktykę! Jeśli nie masz żadnego pomysłu, skorzystaj z list ciekawych i oryginalnych hobby które znajdziesz na stronach internetowych.

Jeśli szukasz większej ilości pomysłów i inspiracji, znajdziesz je na stronie https://lodzinfo.pl

5. Spędź czas z domownikami

Jeśli mieszkasz z rodziną, znajomymi lub zwierzętami, to z pewnością zechcesz spędzić z nimi trochę czasu. Być może na co dzień zaniedbujesz relację ze swoimi domownikami. Teraz masz okazję aby to nadrobić. Daj im pełnię swojej uwagi, a z pewnością odwdzięczą się całymi pokładami miłości i ciepła. Nie zapomnij również, że twoja rodzina mieszkająca oddzielnie z pewnością martwi się o ciebie. Pamiętaj o telefonach do rodziców, rodzeństwa i dziadków.

6. Medytuj

Niezależnie od tego jakiego jesteś wyznania i czy wierzysz w siły nadprzyrodzone, medytacja lub modlitwa mogą pomóc ci przetrwać trudny czas odizolowania. Poczytaj o medytacji i korzyściach, jakie może nieść dla zdrowia człowieka. Możesz też obejrzeć jeden z tysięcy dostępnych filmików na ten temat. Jeśli standardowe formy nie wydają ci się interesujące, po prostu usiądź w ciszy i spróbuj wsłuchać się w swoje ciało, odczucia i emocje. Być może poznasz części siebie, o których nigdy nie miałeś pojęcia.

7. Wypróbuj nowy trening

Jeśli sport to twój stały element stylu życia, na pewno nie pozwolisz sobie na przerwę od treningów. Nawet jeśli nie masz w zwyczaju ćwiczyć, kwarantanna to doskonały moment aby wprowadzić do swojego życia odrobinę ruchu. Dzięki temu zachowasz dobre samopoczucie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Alternatywą jest wysprzątanie całego mieszkania, co, wbrew pozorom, może być doskonałym treningiem wymagającym wielkiego wysiłku!

8. Naucz się czegoś nowego

Być może od dawna marzysz o nauce nowego języka lub o kursie programowania, jednak na co dzień nie masz na to czasu. Jeśli masz taki sprecyzowany cel, możesz spędzić swoją kwarantannę ucząc się z domu czegoś nowego. Wykup kurs online, zamów podręczniki i skup się na swoim dążeniu. Najtrudniejsze są początki, a dobry start zagwarantuje ci motywację do kontynuowania nauki nawet po powrocie do codziennych obowiązków.

9. Przeorganizuj swoją przestrzeń

Być może masz czasem uczucie, że twoje mieszkanie przestało być dla ciebie idealną przestrzenią. Może to być spowodowane bałaganem, nadmiarem przedmiotów lub przypadkowym i chaotycznym wystrojem. Kwarantanna to doskonały czas na porządki. Posegreguj swoje rzeczy, wyrzuć niepotrzebne, poprzestawiaj meble i zmień ustawienie przedmiotów na pułkach. Zmiany w twoim otoczeniu potrafią dodać bardzo dużo energii!

10. Planuj

Jeśli na co dzień nie masz czasu na takie rzeczy, pozwól sobie pofantazjować na temat zbliżających się wakacji, wymarzonych podróży, planów odnośnie zakupu mieszkania, rozwoju kariery i tak dalej. Zrób listy rzeczy do zrobienia i mapy marzeń. A po zakończeniu kwarantanny spróbuj pracować nad tymi celami. Niech twoje plany wejdą w życie!

A jakie są twoje pomysły na aktywne spędzenie kwarantanny? Podziel się swoimi sposobami oraz opinią w komentarzu!