Kim był Amadeusz Mozart? Poznajmy geniusza świata muzyki bliżej

Jako jeden z najsłynniejszych kompozytorów wszech czasów, uważany jest za autora pierwszej szkoły wiedeńskiej lub wiedeńskiego klasycyzmu. Oceniany przez współczesnych jako niewygodny, a czasem aż nazbyt oryginalny, pisze utwory do wszystkich gatunków muzycznych, charakteryzujące się:

  • smakiem;
  • niesamowitym mistrzostwem technicznym;
  • niezwykłą umiejętnością odgadywania życzeń publiczności.

Mozart i kolebka Salzburga

Widok wieczorem Salzburg w zimie.

Mozart jest ostatnim dzieckiem Leopolda i Anny Marii Pertl. Rodzina ojcowska to głównie architekci i introligatorzy, natomiast matka pochodzi z rodziny mieszczańskiej działającej w administracji publicznej.

Leopold Mozart jest jednak oddany muzyce. Zatrudniony przez księcia arcybiskupa Salzburga jako czwarte skrzypce jego orkiestry, a także jako nadworny kompozytor i asystent chórmistrza. W tamtych czasach muzyka była przede wszystkim rozrywką dla szlachty. Występy prawie zawsze odbywały się w domach prywatnych lub w budynkach sakralnych. Dlatego zawodowy muzyk był z konieczności komuś do usług.

Dyskretny muzyk, ale przede wszystkim znakomity pedagog, w tym samym roku narodzin syna, Leopold zasłynął dzięki podręcznikowi gry na skrzypcach Versuch einer gründlichen Violinschule. Publicznie prezentował w nim techniki i sposoby gry na instrumencie. Jego metoda stosowana jest od lat w całej Europie.

Przedwcześnie rozwinięty talent

Wolfgang od razu okazuje się cudownym dzieckiem. W wieku 3 lat gra na klawesynie swojej siostry Nannerl, w wieku 4 lat gra małe utwory, w wieku 5 lat potrafi już czytać nuty. W wieku 6 lat komponuje pierwszego menueta, a w wieku 7 lat gra na skrzypcach z niezwykłą łatwością.

Siostra jest równie uzdolniona, a ojciec postanawia wykorzystać zdolności swoich dzieci, umożliwiając im granie publicznie. Celem jest zagwarantowanie im przyszłości zawodowej i położenie fundamentów pod solidną stabilność ekonomiczną. Ale Salzburg okazuje się zbyt prowincjonalną rzeczywistością. Aby mieć nadzieję na wystarczające zarobki i gratyfikacje, trzeba szukać gdzie indziej, chcąc wzmocnić talent dwóch młodych Mozartów.

W połowie 1763 r. Leopold uzyskał od księcia-arcybiskupa Salzburga koncesję na powstrzymanie się od pełnienia funkcji chórmistrza. Mógł odtąd podróżować w towarzystwie swoich dzieci i rozpowszechniać ich we właściwych kręgach. Rodzeństwo wyrusza w europejską trasę koncertową, grając na dworach królewskich, w szlacheckich rezydencjach i kościołach.

Europejska trasa Mozarta w latach 1763-1766

Dzięki starannemu przygotowaniu Leopolda Mozartowie zdobywali liczne zaproszenia, przybywając najpierw na dwór bawarski w Monachium, a następnie na dwór cesarski w Wiedniu. Odwiedzili kolejno: Monachium, Augsburg, Stuttgart, Mannheim, Moguncję, Frankfurt i Brukselę.

Zarobki były wysokie, ale koszty podróży i utrzymania okazały się równie wymagające. Styl życia musiał być dostosowany do środowiska, w którym Mozartowie się obracali. Leopold nie miał skrupułów, aby wydawać pieniądze na wysokiej klasy zakwaterowanie i ubrania. Prawdą jest też, że gorączkowe tempo będzie kosztowne pod względem opieki. Dwoje dzieci często choruje, nawet bardzo poważnie, a w takich momentach ojciec zmuszony jest wydać to, co zarobił. Zostają w Paryżu przez pięć miesięcy i nadchodzi kolej Leopolda na zachorowanie. Nie mogąc występować, ponieważ ojciec nie może myśleć o organizowaniu koncertów, Wolfgang poświęca się studiowaniu kompozycji i wydaje swoją pierwszą sonatę na klawisze i skrzypce.

Następnie na rok osiedlają się w Londynie, gdzie spotykają Johanna Christiana Bacha, najmłodszego syna Sebastiana i jedną z referencyjnych postaci na miejskiej scenie muzycznej. Tutaj młody Mozart skomponował swoje pierwsze trzy symfonie. Kontynuuje podróż do Hagi, gdzie komponuje jeszcze dwie symfonie. Następnie kontynuuje podróż do Amsterdamu, kolejny krótki pobyt w Paryżu, Lyonie i Szwajcarii i wreszcie powrót do Salzburga w listopadzie 1766 roku.

Trening Mozarta w Wiedniu

Od września 1767 Mozartowie przenieśli się do Wiednia na 15 miesięcy, zawsze szukając stałych przydziałów dla bardzo młodego Wolfganga. W tym okresie skomponował sztukę śpiewaną Bastien und Bastienne, która była wystawiana prywatnie w szlacheckiej rezydencji. Stworzył również operę komiczną La finta Semplice, wystawioną w teatrze dworskim. Odnosi wielki sukces z publicznością podczas mszy. W następnym roku w Pałacu Arcybiskupim w Salzburgu wystawiana jest opera La finta Semplice.

Zebrane podziękowania zostają ostatecznie przełożone na coś konkretnego. W październiku chłopiec otrzymuje honorowe stanowisko koncertmistrza dworu salzburskiego. Po zapoznaniu się ze stylami muzycznymi innych krajów dzięki trasie, zaczyna naśladować i przerabiać je w nowym stylu. Praktycznie perfekcyjne mistrzostwo techniczne w połączeniu z niezwykłą zdolnością do odtworzenia odbieranych bodźców muzycznych, prowadzą go do wysokiej ogólnej jakości kompozycji z osobistym i coraz bardziej dojrzałym rozwojem.