Kompozytor Mozart na fortepian

W lutym 1784 zaczął prowadzić katalog raisonné własnej muzyki, z którego wynika, że ​​centralną częścią jego produkcji są koncerty fortepianowe, a także wiele ważnych kompozycji kameralnych. To prawie wszystkie koncerty symfoniczne, które zawierają opcjonalne partie instrumentów dętych, dzięki czemu można je wykonać w kameralnym otoczeniu, jak również przed liczną publicznością. Sytuacja finansowa jednak się nie poprawia, teraz Wolfgang musi utrzymać rodzinę i siebie.

Jego ambicja występów na wiedeńskim dworze często zderza się z różnicą gustów: dwór jest bardzo przywiązany do włoskich gustów muzycznych i nie lubi innych propozycji. Ta okoliczność wiąże się z pewnością z faktem, że kapelmistrz Włoch Antonio Salieri w oczywisty sposób proponuje kompozycje zgodne z własną kulturą, a rzekoma rywalizacja z Mozartem jest najprawdopodobniej historycznym wypaczeniem tego, co jest okazjonalnym związkiem między kolegami.

Współpraca Mozarta z Da Ponte

Cesarz Józef II następnie przywraca włoską operę na dworze, Mozart adaptuje i szuka libretta do napisania opery w stylu włoskim, tym samym rozpoczyna współpracę z Lorenzo Da Ponte, który pełni funkcję poety teatrów cesarskich. Na sugestię kompozytora Da Ponte pisze libretto z typowymi dla opery buffa librettami komicznymi, które jednak zawiera wiele odniesień do napięć społecznych i dylematów moralnych, a także opisuje sytuacje i postacie o niezwykłej dla gatunku głębi.

1 maja 1786 r. wykonanie Wesela Figara odniosło taki sukces, że wymagało licznych replik, a także wyjazdu Mozarta do Pragi, gdzie utwór został entuzjastycznie przyjęty. Po powrocie do Wiednia w 1787 roku jego działalność koncertowa pozostaje skromna i zaczyna się gehenna zaciągania pożyczek w celu utrzymania rodzinnego stylu życia.

W międzyczasie napisał dwa utwory kameralne, dwa kwintety, ale przede wszystkim poświęcił się komponowaniu Don Giovanniego na zamówienie w Pradze. Nawet jeśli temat jest zaczerpnięty z żartobliwego dramatu, historia ma silne niuanse dramatyczne i wielki potencjał ekspresyjny, który daje przede wszystkim postać kamiennego gościa, który przeraża i uwodzi publiczność.

Długi i życie sądowe

Wracając z Pragi pod koniec 1787 r. otrzymał za skromną pensję przydział do opiekowania się muzyką dworskich tańców, co pozwoliło mu na uregulowanie części długów, ale po krótkim czasie szybko się zreformowało.

Rozpoczyna się okres silnej depresji, podczas której udaje mu się jeszcze pracować nad komponowaniem trzech symfonii, być może na letni sezon koncertowy, który ma być wykonywany w Pradze.

Na początku 1789 przyjmuje zaproszenie do Berlina z podkomorzym dworu, występując w Pradze, Dreźnie i Lipsku. Napisał 3 kwartety i sonatę na okazje, które stopniowo mu się ukazywały, ale być może bez żadnej rekompensaty pieniężnej.

Latem koncentruje się na pisarstwie Cosi fan tutti, które zadebiutowało 26 stycznia 1790. Powtórki opery zostały przerwane z powodu zamknięcia teatrów, z powodu śmierci cesarza. Z trzech oper na libretto Da Ponte jest to najbardziej wyważona i złożona, choć od dawna niedoceniana ze względu na główny temat, kobiecą zmienność.

Jesienią 1790 r. udał się do Frankfurtu na koronację cesarza Leopolda II. Zobowiązując się do opłacenia podróży, ale koncert z nowymi utworami nie przyniósł mu uznania ani korzyści ekonomicznych.

Ostatni rok Mozarta

Mozart ponownie zaczął dawać lekcje muzyki. W kwietniu 1791 r. poprosił i uzyskał (bezpłatne) stanowisko asystenta chórmistrza katedry Santo Stefano, z zamiarem przejęcia zobowiązania po śmierci mistrza w obciążeniu. W tych samych miesiącach przyjmuje również propozycję przyjaciela rodziny, Emanuela Schikanedera, aby skomponował singspiel i anonimowo otrzymuje zadanie skomponowania potajemnego requiem.

Na uroczystość koronacji Leopolda II zlecają mu dzieło; Łaskawość Tito. Charakteryzująca się trzeźwością i zwięzłością arii, jest owocem pragnienia kompozytora zaspokojenia gustów nowego władcy. Jest także jest odpowiedzią na nowy neoklasycystyczny styl, ale nowy cesarz nie okazuje szczególnego uznania i nie interesuje się wszystkim o stanie zdrowia kompozytora.

Czarodziejski flet grany jest 30 września i w kolejnych miesiącach odnosi coraz większe sukcesy. Ale Mozart jest przykuty do łóżka z gorączką, z opuchniętymi rękami i stopami i niezdolnym do pisania.

5 grudnia umiera, jego ciało zostaje pochowane w masowym grobie w obecności kilku przyjaciół.

Ciekawostki o Mozarcie

W wieku 4 lat mógł nauczyć się pieśni klawesynowej w zaledwie pół godziny.

Podczas europejskiej trasy koncertowej wraz z siostrą występują jako cudowne odkrycie muzyczne. Wykazując się również wyjątkową wytrzymałością. Na koncercie w Monachium grają nieprzerwanie przez trzy godziny z rzędu.

Swoją pierwszą symfonię napisał w wieku 8 lat, a swoją pierwszą operę w wieku 11 lat, Apollo et Hyacintus, operę w trzech aktach, która miała być wstawiona jako przerywnik do szkolnego dramatu Clementia Croesi o. Rufinusa Widla.

Przepisując ze słuchu Miserere usłyszane w Watykanie, dokonuje aktu muzycznego piractwa. W rzeczywistości zabronione jest rozpowszechnianie utworu, wyłącznie dla chóru Kaplicy Sykstyńskiej, ale Mozart tworzy jego nieautoryzowaną kopię.

Został odznaczony Orderem Złotego Sperona za kompozycje religijne papieża Klemensa XIV w 1770 roku.

Pisze muzykę Maurerische Trauermusik dla loży masońskiej, do której należy.

Towarzyszy mu szpak kupiony w sklepie po usłyszeniu, jak gwiżdże jedną ze swoich prac. Ptaszek od trzech lat dopinguje muzyka, gwiżdżąc w rytm kompozycji swego mistrza, który po śmierci dedykuje mu wiersz.

Najprawdopodobniej umiera na infekcję paciorkowcową.