Przy jakim świetle najwygodniej się czyta?

Czytanie książek na czytnikach czy ekranach nie wymaga aż tak dobrego oświetlenia, chociaż osoby chcące zadbać o swoje oczy muszą pamiętać, że wszystkie te urządzenia muszą być dostosowane do wrażliwego wzroku. Lampy sprawiają jednak wyjątkowy problem wszystkim czytelnikom stawiającym na pozycje wydawane w papierze. Szczególnie zimą, gdy światło dzienne jest obecne przez krótki czas ciężko sobie z nimi poradzić.

O czytaniu książek papierowych

Czytanie książek wśród Polaków nie zawsze jest popularnym hobby. Wciąż często poruszane są tematy dotyczące tego, dlaczego nie wszyscy czytają książki lub czytają ich tak mało – szerzej ten temat został omówiony tutaj: https://poczytam.pl/dlaczego-tak-malo-czytamy/. Jednak jeśli ktoś na szczęście sięga po książki, to warto, aby robił to w prawidłowy sposób. Książki papierowe zawsze najlepiej jest czytać przy świetle dziennym. Jest ono bezpieczne dla oczu, nie ma działającej na psychikę barwy, nie rozdrażnia, kiedy czytelnik skupia się na kolejnych słowach. Wiele osób nie ma jednak możliwości ciągłego siedzenia przy świetle dziennym, szczególnie jeśli pracuje w typowych, biurowych godzinach. Po zapadnięciu zmroku wciąż można czytać, nie męcząc wzroku, trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Istotne są przede wszystkim kartki, a w zasadzie ich odcień. Śnieżnobiałe strony będą mocno odbijać każde światło, dlatego jego źródło nie powinno być skierowane bezpośrednio na książkę. Najlepiej poradzą sobie w tym wypadku kartki pożółkłe, które pochłoną część promieni i nie odbiją ich z powrotem.

Wybór lampy do czytania

Wybierając lampę do czytania lepiej postawić na żarówki emitujące światło o barwie ciepłej. Zimne odcienie, wpadające w niebieski albo idealnie białe będą męczyły oko, do tego nie pozwolą się zrelaksować. Taka barwa jest dobra przy czytaniu wiadomości czy książek naukowych, bo może sprzyjać pobudzeniu, ale trzeba pamiętać, że ciągłe siedzenie przy takim oświetleniu w żadnym wypadku nie jest zdrowe. Ciepłe barwy pomagają się zrelaksować, do tego nie podbijają koloru białych kartek. W przypadku konieczności wymiany żarówki należy zawsze zwrócić uwagę na jej barwę. Samo źródło światła nie powinno być umieszczone na suficie bezpośrednio nad osobą czytającą. Zamiast tego powinno mieć miejsce, żeby promienie swobodnie się rozpraszały.