Remont domu – jak się do tego zabrać i co warto mieć pod ręką?

Remont domu to moment, który prędzej czy później czeka każdego, kto posiada dom i nieustannie z niego korzysta. Remont starego domu to już nieco inna, znacznie trudniejsza bajka. Niezależnie jednak od tego, którego z tych dwóch przedsięwzięć się podejmujesz, koniecznością jest dobór odpowiednich narzędzi czy ekipy remontowej. W trakcie remontu może Ci się przydać spora ilość sprzętu, dlatego zanim wybierzesz się do sklepu, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Remont starego domu – od czego warto zacząć?

Stary dom to ogromne wyzwanie, jeśli chodzi o remont. Trzeba się bardzo dobrze zastanowić, czy remontowanie i mieszkanie w starym domu to dobry pomysł. Często zdarza się bowiem, że remont takiego domu jest niezwykle kosztowny i znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybudowanie nowego od podstaw.

Jednak mimo tych zastrzeżeń, sporo osób decyduje się na kompleksowy remont domu, który często wiąże się z koniecznością wyburzenia ścian działowych, aby uzyskać taką przestrzeń, jaka nam się marzy. Prace remontowe powinny być wykonywane w odpowiedniej kolejności. Pierwszą czynnością, jaką trzeba wykonać jest zgłoszenie faktu wykonywania remontu do odpowiedniego urzędu. Jest to koniecznie, jeśli planujesz:

  • wymienić okna dachowe,
  • wymienić pokrycie dachu,
  • malować elewację,
  • wymienić instalację grzewczą,
  • ocieplać ściany zewnętrzne,
  • zmiany konstrukcyjne w kotłowni.

Generalny remont starego budynku to nie lada wyzwanie. Często koniecznością może okazać się powiększenie otworu okiennego, ponieważ słabo doświetlone pomieszczenia z pewnością nie będą nikomu sprzyjać. Przy remoncie trzeba się postarać o wymianę drzwi zewnętrznych. Piękny dom zasługuje na odpowiednią oprawę. Jeśli masz nieszczelną stolarkę, z pewnością niezbędna będzie wymiana wszystkich okien.

Remont domu – co warto wiedzieć?

Remont starego domu na wsi wymaga sporych nakładów finansowych, ale też dobrego przemyślenia, co, gdzie i jak zrobić, aby było dobrze. Tutaj do rozważenia jest również zmiana kształtu dachu, zmiana instalacji grzewczych i wiele więcej. Nakłady finansowe przy takiej inwestycji z pewnością będą ogromne.

Jak przygotować się do remontu starego domu?

Przygotowując się do prac remontowych, koniecznością będzie odwiedzenie sklepu budowlanego, ale stałym punktem z pewnością będzie też sklep z narzędziami. Podczas remontu przyda się wiele narzędzi, w tym pianownica ręczna, wkrętarka, wiertarka czy odkurzacz Stihl. Takie narzędzia mogą się przydać zarówno kiedy robisz remont samodzielnie, jak i najmujesz ekipę budowlaną. Kilka dodatkowych rąk do pracy przyda się podczas takiego przedsięwzięcia.