Sztuka kreatywności. Jak stworzyć artykuły DIY do szkoły?

Idea DIY coraz odważniej przebija się do polskiej świadomości. Co oznacza ten enigmatyczny skrót? Ogólnie mówiąc, jest to koncepcja samodzielnego wykonywania różnego rodzaju przedmiotów. Można wykorzystać ją m.in. do tworzenia przyborów szkolnych. Na czym dokładnie opiera się idea DIY i jakie akcesoria szkolne można stworzyć z jej pomocą? O tym przeczytacie w poniższym tekście!

Czym są artykuły DIY?

DIY to skrót od angielskiego Do It Yourself, co możemy przetłumaczyć na polski jako „zrób to sam”. Idea ta w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności w Polsce. Cały pomysł opiera się na samodzielnym wykonywaniu różnego rodzaju przedmiotów codziennego użytku. Można powiedzieć, że jest to pewien rodzaj rękodzieła, które wymaga sporych umiejętności manualnych.

Własnoręcznie wykonane przedmioty nie są oczywiście tak samo jakościowe, jak zakupione w sklepie, jednak mają one bardziej zindywidualizowany charakter. Autor ma możliwość wymyślenia własnego projektu danego przedmiotu, a następnie wdrożenia go w życie. Idea DIY ściśle łączy się także z ekologią i recyklingiem, ponieważ promuje wykorzystywanie nieużywanych w domu materiałów.

Co jest potrzebne, aby wykonać przedmiot DIY? Wystarczy kilka podstawowych akcesoriów, które oferuje zwykły sklep papierniczy. Podstawę wyposażenia stanowią nożyczki, dzięki którym można wycinać różnego rodzaju kształty. Podczas cięcia papieru, przydatny może okazać się także nóż introligatorski. Oprócz tego warto wyposażyć się dobrej jakości klej, linijkę, miarkę oraz młotek.

Jakie artykuły DIY można stworzyć do szkoły?

Wyroby DIY mogą obejmować również przybory szkolne. Jakie? Tutaj ogranicza nas tylko nasza kreatywność. Jednym z pomysłów może być wykonanie własnoręcznie robionej teczki na kserówki. Jest to dosyć prosty projekt, do którego realizacji potrzebujemy sztywnego kartonu, wstążki oraz nożyczek. Teczkę można udekorować np. własnym imieniem i nazwiskiem lub stylizowanymi inicjałami.

A czy możliwe jest stworzenie własnego mazaka? Oczywiście, że tak! Aby go wykonać potrzebny nam będzie patyczek do czyszczenia uszu, chusteczka, ozdobna tasiemka oraz barwnik. Stworzenie go jest niezwykle proste. Patyczek najpierw owijamy chusteczką, a następnie oklejamy ją tasiemką. Na koniec wystarczy jedynie zamoczyć czubek patyczka w barwniku i gotowe!

W bardzo prosty sposób możemy także stworzyć opakowanie na kredki. Do tego celu można wykorzystać papierową tubkę po zużytym papierze kuchennym. Następnie należy okleić ją kolorowym papierem, który warto udekorować różnymi rysunkami. Na koniec wystarczy wykonać dwie kartonowe pokrywki, które zamkną powstałe pudełeczko. Jest to znakomite miejsce do przechowywania kredek lub pisaków.