Trzy cenne korzyści płynące z czytania książek

W zabieganym świecie coraz rzadziej sięgamy po książki. Szukamy wymówek, jesteśmy zmęczeni. Oczywiście, pasjonatów lektury nie brakuje, ale ogólnie poziom czytania w społeczeństwie nie jest najlepszy. A szkoda. Książki mają znakomity wpływ na nasz umysł. Jakie są trzy główne korzyści?

Skupienie i koncentracja

Czytając książkę, bardzo często zatracamy się w innym świecie. Świecie cudzych bohaterów, innej scenerii, może fantastyce. Czytając, siłą rzeczy musimy się skupić, a to pozytywnie wpływa na mózg – argumentują to badania na portalu www.naukowi.pl. To jednak nie jedyne skupienie. Chodzi o koncentrację w innych życiowych czynnościach. Może to trudne to wyobrażenia, ale regularne czytanie książek może sprawić, że nie będziemy tacy nerwowi i łatwiej będziemy się skupiać na innych czynnościach np. w pracy. Czytanie może wprowadzić w nasze życie większy spokój.

Starość

Dzięki czytaniu nie tylko będziemy mądrzejsi na starość, ale skutecznie możemy opóźniać demencję i inne choroby związane z zapominaniem. Czytając, rozwijamy mózg, ćwiczymy jego struktury i wytężamy szare komórki. To znacznie powinno pomóc w lepszym zapamiętywaniu.

Wyobraźnia

Od dziecka powtarza nam się jak mantrę, że dzięki czytaniu będziemy mieć lepszą wyobraźnię. To nie są puste słowa. Rzeczywiście tak się stanie. Mało tego, polepszymy i wzbogacimy zasób słownictwa. Będziemy mniej przeklinać. Staniemy się bardziej kreatywni.

Pozytywnych aspektów z czytania książek wynika naprawdę wiele. Zamiast szukać wymówek, poszukajmy dobrej lektury w bibliotece czy księgarni.