Czytanie książek – jakie niesie za sobą korzyści?

Czytanie książek to najlepsze co może spotkać człowieka już od najmłodszych lat – z takiego założenia wychodzi sporo osób, które w swoim życiu odniosły sukces. W większości przypadków to rodzice zazwyczaj zaczynają czytać dziecku zaraz po narodzinach. Ma to swoje zalety, ponieważ czytanie książek dla dzieci zacieśnia więzi uczuciowe między dzieckiem a rodzicem.

Czytanie książek dla dzieci

Na początku do oczywiście rodzice czytają książki dzieciom. Potem rodzice z dziećmi mogą robić to wspólnie. Aż przychodzi moment, kiedy to dziecko nauczy się czytać i do tego przyswoi nawyk regularnego czytania, przez co z pewnością będzie kontynuować czytanie już jako dorosły człowiek.

Dlaczego warto czytać książki? – poznajmy zalety

Niewątpliwie książki uczą nas wielu praktycznych życiowych prawd. Oprócz tego osoby czytające książki mają większe szanse na sukcesy w nauce. W jaki sposób? Chociażby w taki, że czytanie lektur skutkuje lepszym wypracowaniem napisanym przez dziecko. Książki pogłębiają zasób naszych słów i wpajają prawidłowe nawyki i zasady poprawnej pisowni.

Jak więc widać, czytanie to coś więcej niż rozrywka. Ludzie, którzy czytają książki żyją dłużej, pomaga to nam lepiej spać i pobudza nasz mózg. Oprócz tego książki bawią i dają szansę na przeniesienie się w inny wymiar świata.

Ponadto czytanie książek pozwala nam znaleźć nowych znajomych. Ostatnio w regionie Dąbrowy Górniczej odbyło się spotkanie ze znanym pisarzem książek. O spotkaniu autora książek z mieszkańcami Dąbrowy Górniczej i okolic przeczytasz na DabrowaInfo.pl.

Kilka powodów dla których warto czytać książki. Co daje czytanie książek?

  1. Poszerza wiedzę.
  2. Rozwija wyobraźnię.
  3. Kształtuje osobowość.
  4. Zwiększa zasób słów.
  5. Wspomaga koncentrację.
  6. Zmniejsza stres.
  7. Poprawia pamięć

Oczywiście jak są zalety czytania książek, to automatycznie wady też się znajdą. Wg niektórych osób książki psują wzrok, jednak to czytanie przy sztucznym świetle nie wpływa korzystnie na nasze oczy. Oprócz tego w pewnym sensie książki rujnują budżet domowy, gdy nie możemy powstrzymać się od kupna książki. Co więcej, książki pochłaniają czas, a w tym czasie może mielibyśmy ważniejsze rzeczy do roboty? Chociażby zrobienie prac domowych, które czekają od kilku godzin?

Podsumowanie

Mimo tych zalet i malutkich, naprawdę bardzo naciąganych wad książki, to książki wydają się znacznie lepszą rozrywką w dzisiejszych czasach niż gry komputerowe. Przyswajanie czytania od najmłodszych lat skutkuje na pewno wieloma zaletami i niesie wiele korzyści rozwojowych, dlatego warto, aby książki pojawiały się regularnie zarówno w życiu osób dorosłych, ale i młodszych.