Kim jest Mata – patointeligent i polski raper?

Mata, czyli Michał Matczak to absolwent słynnego liceum Stefana Batorego w Warszawie, syn znanego polskiego prawnika, dziecko wyższej klasy średniej, które przebojem wdarło się na scenę polskiego rapu. 

Kim jest Mata?

Debiut Maty zdawał się wzbudzać na początku więcej emocji ze względu na ojca rapera niż na samego Matę. Przebój „Patointeligencja”, w którym bardzo krytycznym językiem Mata opowiedział o świecie swoim i swoich rówieśników, którym po prostu daje się najlepsze przedszkola, szkołę języka angielskiego, bezpieczeństwo, wygodne życie na strzeżonym osiedlu, wywołał prawdziwą burzę medialną. O ile jednak w mediach wszyscy odnosili się do tego, kto jest ojcem Maty, o tyle młodzież słuchała go dla jego tekstów.

Mata to bowiem millenials, patointeligent. Człowiek, który uznaje się za raperskie enfant terrible „bananowej młodzieży” i nie boi się bardzo wprost nazywać kontrowersyjnej rzeczywistości.

Urodził się w 2000 roku. To syn Marcina Matczaka, medialnego polskiego prawnika i profesora Uniwersytetu Warszawskiego. Raper o zupełnie nowej biografii. Pochodzący nie w patologii, nie z polskiego blokowiska, a z bardzo dobrego polskiego domu.

„Fumar Mata”

Pierwszy mini-album Maty czyli  „Fumar Mata”, ukazał się już w 2018 roku. Spotkał się z bardzo pozytywną reakcją. Mata przebojem wręcz wdarł się na scenę polskiego rapu i nic nie wskazuje, że miałby z niej w najbliższym czasie zejść. W 2021 roku Mata wydał „Patoreakcję”, czyli odpowiedź na reakcje, jakie wzbudziła „Patointeligencja”. Popularnością cieszą się „Kiss cam (podryw roku)”, album „100 dni do matury”, a także zapowiadający album „Młody Matczak” singiel „Papuga”. Mata współpracuje z takimi artystami jak: White 2115, Jan-Rapowanie, Bedoes, Quebonafide, Malik Montana, Żabson. Do współpracy przy utworze „Konkubinat” udało mu się nawet namówić samego Jerzego Bralczyka.

Akt oskarżenia i Skute Bobo?

Mata wielokrotnie wzbudzał kontrowersje. Oburzenie ze strony dyrekcji liceum im. S. Batorego w Warszawie wywołało wykorzystanie wizerunku szkoły. Telewizja Polska korzystała zaś z twórczości Maty, aby podkręcić ogień krytyki polskich sędziów, a więc środowiska, do którego jako prawnik należy także Marcin Matczak, ojciec rapera. Ostatnio jednak o Macie w ogólnopolskich mediach zrobiło się głośno z powodu zatrzymania przez policję. Chodziło o posiadanie narkotyków, co dość szybko w sieci znalazło swój oddźwięk. Hasło Skute Bobo nawiązywało do utworu rapera, w którym mówi  o korzystaniu z używek i nieumiejętności skręcania marihuany. Hasło Skute Bobo miało ironicznie odnosić się do tych, którzy byli zaskoczeni powodu zatrzymania Maty.