Modne i funkcjonalne oświetlenie jadalni

Oświetlenie jadalni, podobnie jak pozostałej przestrzeni mieszkalnej, jest kluczowym elementem aranżacji wnętrza. Do jego użytkowej roli dochodzą również walory estetyczne. Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu wnętrza zyskują wyjątkowy klimat, styl i charakter. Niemniej jednak rodzaj oświetlenia powinien być uzależniony od wielkości wnętrza oraz jego przeznaczenia. Jakie więc lampy do jadalni wybrać by były modne i funkcjonalne oraz dostosowane do przyjętego stylu aranżacji? Oto kilka podpowiedzi.

Wiszące lampy do jadalni – wygoda i oryginalny design

Obecnie jadalnia to nie tylko miejsce spożywania posiłków, ale także część salonu, służącego do wypoczynku czy pracy w domu. W związku z czym warto mieć to na uwadze aranżując oświetlenie tej przestrzeni. Niemniej jednak centralnym punktem jadalni jest stół. Dlatego od jego gabarytów i kolorystyki należy uzależnić rodzaj i styl oświetlenia. Największą popularnością z uwagi na swą funkcjonalność oraz walory estetyczne cieszą się lampy wiszące nad stół, które doskonale go oświetlają, nie rażąc i nie przeszkadzając osobom przy nim zasiadającym, a do tego stanowią efektowny element dekoracyjny wnętrza.

Wisząca lampa do jadalni – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim lampy nad stół w jadalni powinny współgrać z jej stylem aranżacji. Powinny go dopełniać bądź efektownie przełamywać nadając przestrzeni charakteru.

W przypadku jasnych blatów warto wybrać wiszące lampy do jadalni w kolorystyce z nim kontrastującej, stawiając na:
– ciemniejsze kolory;
– oprawy nie odbijające świtała;
– mniej intensywne światło.

Z kolei stoły ciemne dobrze komponują się z jasnymi lampami wiszącymi z nieco bardziej intensywnymi żarówkami w oprawach je rozświetlających.

Poza tym warto trzymać się zasady, że wielkość klosza lampy nad stół musi być proporcjonalna do wielkości stołu. Nad małym stołem wystarczy umieścić jedną lub dwie lampy wiszące, z kolei nad długim mogą być potrzebne trzy czy cztery. Obecnie popularne są lampy nad stół umieszczane na różnej wysokości, a w przypadku zakupu jednej – wybór takiej, której klosze są rozmieszczone na różnej wysokości. Nad blatem mierzącym 1,5 m długości można zawiesić jedną lampę nieco większych gabarytów lub wybrać dwie mniejsze. Z kolei nad długimi blatami znacznie lepiej prezentuje się większa ilość lamp wiszących mniej lub bardziej delikatnych. Ważne aby zachować umiar zarówno w formie jak i wielkości lamp nad stół.

Przyjmuje się również, że do stołów okrągłych lepiej wybierać lampy owalne, zaś do stołów kwadratowych i prostokątnych lampy o nieci bardziej kanciastych kształtach. Niemniej jednak wszytko zależy od indywidualnych preferencji i pomysłu na aranżację oświetlenia jadalni.

Lampy wiszące nad stół – bogactwo formy idealne do każdego stylu aranżacyjnego

Oferta rynkowa wiszących lamp do jadalni jest na tyle różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Co więcej oferowana ich forma i kolorystyka współgra z każdym stylem aranżacji – nowoczesnym, klasycznym, minimalistycznym czy retro.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z zakresu oświetlenia i wyposażenia wnętrz – szykownydom.com