Numizmatyka – jak sprawdzić autentyczność monet?

Kolekcjonowanie wyrobów menniczych stanowi zajęcia, pasjonujące osoby w różnorodnym wieku. Cenne monety oferowane są przez sklepy numizmatyczne oraz prywatnych sprzedawców. Warto wiedzieć, jak określić autentyczność konkretnego okazu.

Test dźwiękowy

Osoby, mające duże doświadczenie, mogą sprawdzić oryginalność złotej monety, bazując na swoim słuchu lub odpowiednim programie komputerowym. W przypadku wyboru drugiego rozwiązania należy jednak wykorzystać dobrej jakości mikrofon. Badanie polega na ułożeniu monety na palcu i uderzeniu jej metalowym narzędziem. Numizmat powinien wydawać dźwięk przez 5 sekund. Odgłos jest charakterystyczny, dlatego jego rozpoznanie nie stanowi dużego wyzwania

Pole magnetyczne

Autentyczność monety można zweryfikować na podstawie urządzeń, badających silę oddziaływania ładunków elektrycznych. Złoto reaguje bowiem na pole magnetyczne inaczej niż inne metale. Urządzenie niezbędne do wykonania testu jest jednak drogie. Alternatywne rozwiązanie stanowi wykorzystanie magnesów. Złote monety postawione na rancie powinny ustawić się prostopadle do neodymów.

Fluorescencja rentgenowska

Metoda stanowi zaawansowany test weryfikacyjny numizmatów. Złota moneta poddawana jest oddziaływaniu promieni rentgenowskich, których analiza pozwala na dokładne określenie składu metalicznego badanego egzemplarza. Test ten ogranicza się jednak do powierzchni numizmatu. Jeśli więc warstwa złota jest gruba, nie oznacza to, że pod nią znajduje się autentyczny kruszec.

Analiza wzrokowa

Metoda ta stanowi najprostszy test weryfikacji monet. Można ją wykonać, mając dostęp do innego, oryginalnego wyrobu z danej serii. Alternatywne rozwiązanie stanowi odniesienie do zdjęcia autentycznego numizmatu. W trakcie analizy należy zwrócić uwagę na wszelkie odstępstwa od normy. Nierzadko bowiem fałszywe monety wykonywane są z dużą starannością. Szczególną ostrożność należy zachować przy porównaniu drogich numizmatów.

Istnieje wiele metod, pozwalających zweryfikować autentyczność monet. Warto jednak pamiętać, by numizmaty kupować od sprawdzonych sprzedawców. Zasadą to powinni w szczególności kierować się osoby, rozpoczynające kolekcjonowanie monet.