Poznaj zasady dbania o zdrowy sen

Więcej niż jedna osoba na dwie nie jest zadowolona ze swojego snu. Prawie 20% populacji cierpi na bezsenność, a ponad 10% ma zaburzenia snu. Przyczyn zmęczenia jest tyle co ich różnorodność. Brak snu, niedożywienie, grypa, otyłość, alergie, infekcje, anemia, alkoholizm, niedoczynność tarczycy itp. Tak więc, jeśli Ty też masz problemy z wstawaniem rano i masz takie same problemy z zaśnięciem w nocy, oto kilka sposobów na przemęczenie, które pomogą Ci wrócić do spokojnego snu.

Wygodne łóżko dla zdrowego snu

Osoba dorosła spędza w łóżku średnio 25 lat. To pokazuje, jak ważna jest dobra pościel. Oto kilka wskazówek:

  • Obracaj materac średnio dwa razy w roku, odwracając pozycję głowy i stóp. Wydłużysz jego życie.
  • Zmieniaj materac przynajmniej co dziesięć lat, ponieważ do tego czasu straciła ona około 30% swoich pierwotnych właściwości. Idealnym rozwiązaniem jest równoczesna wymiana sprężyny pudełkowej i materaca. Kołdry są wymieniane co do zasady po pięciu latach, a poduszki co trzy lata.
  • Przetestuj przed zakupem. Wypróbuj materac, kładąc się na nim na zmianę, a następnie razem. Jeśli możesz wsunąć rękę między lędźwie a powierzchnię łóżka, jest ona zbyt twarda. Jeśli, kiedy opierasz się na łokciu, opada, jest odwrotnie.
  • Jeśli masz trudności ze wspólnym spaniem, wybierz wystarczająco duże łóżko. Badania wykazały, że duża pościel poprawia jakość snu. To nie wystarczy? Problem może wynikać z różnicy w budowie.

Zbilansowana dieta na poprawę snu

Nie możesz zasnąć przez całą noc? Co by było, gdyby to zaburzenie snu pochodziło z twojej diety? Badania były zatem w stanie ustalić, że osoby śpiące krócej (mniej niż 5 godzin snu) to osoby, które spożyły najwięcej kalorii. Naukowcy zauważyli też, że im bardziej zróżnicowana dieta, tym lepszy sen.

Warto więc przyjąć słynne zdanie „Jedz rano jak król, w południe jak książę, wieczorem jak biedak”. Dbając jednocześnie o ograniczenie cukrów, alkoholu, kofeiny i tłustych potraw na rzecz bogatej diety w owoce, świeże warzywa i produkty pełnoziarniste.

Masaż o właściwościach kojących

Co może być lepszego niż skorzystanie z kojących i relaksujących zalet masaży na spokojną noc. Oto proste czynności, które możesz wykonać w dowolnym momencie, aby zapewnić spokojny sen.

  • Połóż palce (z wyjątkiem kciuków) z tyłu szyi, u podstawy czaszki, a następnie wykonuj małe, okrężne ruchy, powoli schodzące wzdłuż szyi i ramion do górnej części pleców.
  • Aby rozluźnić ramiona: połóż dłonie na ramionach partnera, palce na jego obojczykach, a kciuki w kierunku łopatek, jak najdalej pośrodku pleców. Kciukiem wykonaj małe kółka, mocno naciskając i poruszając się na boki, aby leczyć cały obszar czworoboczny.

Wprowadzenie powyższych zasad do swojego życia z pewnością stanie się przyjacielem Twojego snu. Wart również poznać fazy snu by lepiej zrozumieć jego działanie.