Sporty narodowe na świecie

Sporty narodowe to te dyscypliny, które są tak popularne w danym kraju, że stają się nieodłączną częścią jego kultury. Niektóre kraje mają sport narodowy na mocy prawa, ale większość nie uznaje go oficjalnie, ale po prostu uważa, że jest to najczęściej uprawiany i śledzony sport, więc zyskuje ten status.

W przypadku krajów, które mają narodowy sport ustanowiony przez prawo, nie jest to raczej najbardziej popularny lub uprawiany sport, chociaż jest to w pewien sposób fundamentalna część ich kultury i kiedy odwiedzamy te kraje, zawsze jest zalecane, aby zobaczyć je na żywo. Tak jest na przykład w przypadku capoeiry w Brazylii, lacrosse w Kanadzie, kabaddi w Bangladeszu, pato w Argentynie, charreria w Meksyku.

Tymczasem w innych krajach nie ma prawa stanowiącego, że sport jest uważany za sport narodowy, ale ludność i media uznały je za takie ze względu na ich popularność. Tak jest w przypadku baseballu na Kubie, prodal w Kambodży, taekwondo w Korei Południowej czy muay thai w Tajlandii, które jest praktycznie nieoficjalną religią.

Piłka nożna – globalny sport

Bez wątpienia, jeśli istnieje globalny sport uprawiany na całym świecie i najbardziej popularny w wielu krajach, to jest to piłka nożna, dominująca w sumie w 85 krajach, gdzie jest najbardziej śledzonym i uprawianym sportem spośród 195 państw o międzynarodowym uznaniu. Piłka nożna jest sportem narodowym w Polsce, niemniej jednak zobacz, które sporty zasługują na większą uwagę w naszym kraju. Jednym z powodów jej niepowstrzymanej ekspansji jest łatwość zrozumienia i gry, wraz z niskim kosztem niezbędnego sprzętu, ponieważ wystarczy piłka i podstawowe ubrania. Ponadto wysiłki FIFA zmierzające do dalszej globalizacji odniosły skutek.

Krykiet i baseball, popularne dyscypliny w wielu krajach

Po piłce nożnej, krykiet jest najpopularniejszym sportem w 24 krajach, w tym w Indiach, Australii i Pakistanie. Jest to również jeden z najbardziej oglądanych sportów pod względem liczby widzów, ponieważ Indie są drugim najludniejszym krajem na świecie. Na przykład zeszłoroczny mecz Pucharu Świata w krykiecie Indie-Pakistan obejrzało 1 miliard widzów, mimo że mecze mogą trwać czasami nawet pięć dni, ponieważ są przerywane, gdy pada deszcz. Z kolei Super Bowl ogląda co roku niewiele ponad sto milionów widzów, choć pod względem marketingu wydawać by się mogło, że jest inaczej. Jednym z powodów popularności krykieta jest fakt, że został on rozpowszechniony przez Imperium Brytyjskie w jego koloniach.