Architektura gotycka i jej przepiękne katedry

Katedry gotyckie, jak wielu z Was wie, należą do najpiękniejszych dzieł architektury i budownictwa sakralnego z przeszłości. Co więcej, te piękne budynki ze wszystkimi detalami i elementami, które czynią je prawdziwymi arcydziełami sztuki, były uważane przez artystów i architektów za wzór do naśladowania. Dziś są dla nas symbolem świadczącym o sposobie pojmowania i tworzenia nowej sztuki.

Styl ten narodził się w niektórych regionach Francji. Następnie rozwinął się w większości Europy około XII wieku i został zdefiniowany jako okres sztuki gotyckiej.

Kiedy myślimy o sztuce gotyckiej, od razu widzimy tajemnicze i fascynujące klimaty ciemnych wieków średniowiecza, o których mówi tak wiele książek i filmów. W tym okresie artyści stworzyli nową filozofię sztuki na terenach Francji. Jest to wizja sztuki, która nowym, dobrze przestudiowanym i rozwiniętym stylem musiała zburzyć i zmienić tradycyjną sztukę tamtych czasów, być może zaskakując mieszkańców nowymi i okazałymi dziełami.

Sztuka gotycka, którą entuzjaści dziś podziwiają i kochają przedstawia dzieła artystyczne, które szczęśliwie dotarły do ​​naszych czasów. Wśród nich niektóre obrazy i architektura są naprawdę niezwykłe i dziś uważane są za absolutne arcydzieła sztuki.

Wielkość i artystyczne piękno sztuki gotyckiej przychodzą do nas przede wszystkim, jak wspomniano powyżej, z dzieł malarstwa i dzieł architektury sakralnego gatunku. Wśród nich jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie jest niewątpliwie gotycka katedra z jej głównymi elementami i cechami.

Słynna katedra Notre Dame z Chartres. To niezwykłe arcydzieło architektury uważane jest przez znawców za najdoskonalszy przykład budowli gotyckiej. Na zewnątrz jak i wewnątrz można znaleźć wiele elementów tego stylu.

Jeżeli interesujesz się architekturą, odwiedź serwis warszawainfo.pl – znajdziesz tam informacje o wielu zabytkach Warszawy, które warto odwiedzić.