Ciekawostki, z planu „Edwarda Nożycorękiego”, o których nie wiedziałeś

Najsławniejszy film, w którym główną rolę grał Johny Depp, swoją premierę miał ponad 30 lat temu. Edward Nożycoręki został wyemitowany 14 grudnia 1990 roku. Film zapoczątkował ścisłą współpracę reżysera Tima Burtona z Johnnym Deppem. Jest to dramatyczna baśń, która podbiła serca widzów na całym świecie, a w obsadzie znajdziemy także Winonę Rider i Vincenta Price’a.

Film posiada liczne odniesienia do innych dzieł kultury, m.in. do Frankensteina czy baśni „Piękna i Bestia”.

Początkowo zaproponowano główna rolę Tomowi Cruisowi, ale reżyser nie był przekonany. Zamiast tego wolał przypisać rolę Johnny’emu Deppowi, znanemu wówczas jako symbol seksu. Aktor faktycznie szukał postaci, z którą mógłby zdjąć tę etykietkę, i znalazł ją w Edwardzie. Zafascynowany rolą Depp zaczął oglądać liczne filmy Charliego Chaplina, badając sposoby przekazywania emocji bez użycia dialogów. Film, o którym mowa, był pierwszą z wielu współpracy aktora z Burtonem.

Rola Vincenta Price’a została zmieniona z powodu choroby aktora

Wysoko ceniony przez Tima Burtona, aktor był bardzo pożądany przez reżysera w obsadzie Edwarda Nożycorękiego. Widział go w roli wynalazcy, mimo choroby Price’a. Scenariusz filmu początkowo przewidywał dla niego rolę drugoplanową i większą liczbę wierszy, ale nie było to możliwe ze względu na niepewny stan zdrowia aktora.

Występ Nicka Cartera z Backstreet Boys

Blondyn, który wpada na początku filmu, gdy Edward pojawia się w sąsiedztwie, to Nick Carter, gwiazda „Backstreet Boys”. Choć jego nazwisko nie pojawia się w napisach końcowych, muzyk potwierdził to później w kilku wywiadach.

Johnny Depp płakał po przeczytaniu scenariusza

Johnny Depp powiedział kilka lat po premierze filmu, że płakał po pierwszym przeczytaniu scenariusza: Mówił, że była to była najlepsza historia, jaką w życiu przeczytał.

Kilka słów głównego bohatera

Postać Edwarda jest bardzo cicha, w rzeczywistości Johnny Depp w całym filmie wypowiada tylko 169 słów.

Wielki sukces z VHS

Film stał się najlepiej zarabiającym filmem 20th Century Fox w 1990 roku. Jednak wynik był doskonały dzięki kasetom VHS. Film ten został wydany w 1991 roku na VHS. Dzięki takiemu posunięciu zarobił 27 500 000 $ tylko na kasetach.