OLEJEK MAJERANKOWY: WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Olejek eteryczny majeranku jest naturalnym środkiem uspokajającym, skutecznym w łagodzeniu zaburzeń nerwowych.

Z liści i kwitnących wierzchołków majeranku (Origanum majorana) pozyskuje się olejek eteryczny o ciepłym, słodko-korzennym zapachu. Ta pochodząca z Afryki Północnej roślina jest bardzo popularna w kuchni do przyprawiania potraw. Jest używana również do produkcji likierów ziołowych. Należy do tej samej rodziny co oregano (Labiatae) z którą jest często mylony.

Właściwości i zastosowania

Stosowany w masażach olejek eteryczny z majeranku działa odprężająco i rozgrzewająco. Łagodzi zaburzenia nerwowe takie jak zapalenie okrężnicy, problemy skórne, połykanie, niepokój, bezsenność, pobudzenie, stres, tachykardię, napięcie i arytmię. Wśród jego najważniejszych właściwości warto wskazać: wykrztuśne, uspokajające, przeciwskurczowe, trawienne, tonizujące. Nie zaleca się stosowania w ciąży.

Oto niektóre z najczęstszych zastosowań:

  1. Aby złagodzić stany lękowe, stres, nadciśnienie, nerwowość i ułatwić zasypianie, możesz: wdychać kroplę olejku z chusteczki, wziąć ciepłą kąpiel z około 10-15 kroplami olejku i moczyć się przez co najmniej 10 minut, wlać kilka kropli w dyfuzorze olejków eterycznych.
  2. W przypadku migreny i bólu głowy wmasuj kroplę olejku eterycznego w nadgarstki i wykonaj wdech.
  3. W celu złagodzenia bólu mięśni, reumatyzmu wykonuj masaże na bazie olejku majerankowego rozcieńczonego w oleju nośnikowym (np. olej ze słodkich migdałów, olej z orzechów laskowych, olej z kiełków pszenicy).
  4. W przypadku kaszlu i przeziębienia można kilka razy dziennie wykonać inhalację.

 

Ciekawostka

Majeranek, znany już Egipcjanom ze swoich terapeutycznych właściwości, był wśród Greków i Rzymian symbolem szczęścia. W szczególności dla Greków był poświęcony bogini Afrodycie, a jego splecione gałązki zdobiły głowy małżonków jako życzenie szczęścia i pomyślności. Stosowanie tej rośliny nigdy nie ustało z biegiem czasu, również dzięki łatwości, z jaką można ją uprawiać w doniczkach oraz jej znaczeniu w kuchni.

 

Poznaj również olejek rozmarynowy, którego z pewnością pod postacią ziół w swojej kuchni https://twarz.pl/czy-masz-olejek-rozmarynowy-w-swojej-kosmetyczce-jezeli-nie-to-czym-predzej-go-kup-bo-na-twarz-dziala-prawdziwe-cuda/