Rezonans magnetyczny – jakie są wskazania do wykonania badania?

Rezonans magnetyczny to badanie, które nie bez powodu określane jest precyzyjnym badaniem obrazowym. Pozwala na dokładne przyjrzenie się wielu obszarom organizmu, dzięki temu umożliwia zdiagnozowanie różnorodnych chorób. To w pełni bezpieczne i bezbolesne badanie, które wykonywane jest w wielu dziedzinach medycyny. Na czym polega to badanie oraz jakie są wskazania do jego wykonania?

Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie?

Rezonans magnetyczny to badanie określane skrótem MRI. Jest całkowicie bezpieczne i zaliczane to technik nieinwazyjnych. Wykonywane może być zarówno ze skierowaniem, po uprzednim zapisie, jak i bez skierowania w prywatnych ośrodkach medycznych. Rezonans magnetyczny umożliwia zobrazowanie części wewnętrznych organizmu, co pozwala na zdiagnozowanie wielu chorób. W celu wykonania badania wykorzystywane jest pole magnetyczne, fale radiowe, a także komputer, dzięki któremu możliwe jest przekształcenie obrazu w trójwymiar. Aby jednak sygnał wysyłany przez ciało badanej osoby był w pełni wiarygodny, powinien być odizolowany od innych fal elektromagnetycznych. Dlatego aparatura do rezonansu jest umieszczana w tak zwanej klatce Faradaya. Zdarza się, że w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania z kontrastem, to substancja dożylna, która pozwala na jeszcze bardziej precyzyjny obraz, poprzez pobudzanie ciała do emisji fal radiowych.

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny?

Badanie rezonansem magnetycznym wykonuje się w sytuacji różnorodnych problemów. To diagnostyka problemów z sercem, a także kręgosłupem i mózgiem. Jednak to nie wszystko, za pomocą rezonansu diagnozuje się również chorobę Alzheimera, stwardnienie rozsiane, zaburzenia neurologiczne. Co istotne, badanie wykonywane za pomocą aparatu MRI umożliwia zdiagnozowanie wielu nowotworów, chorób oczodołów, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i stwardnienia rozsianego, a także stanów zapalnych jamy brzusznej. To kompleksowe badanie umożliwiające całkowite zobrazowanie działania całego organizmu. Wykonuje się je również w sytuacji dolegliwości bólowych z różnorodnych miejsc z ciała, co do których trudno jest określić jednoznaczną przyczynę. Co istotne, badanie to jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne oraz pozbawione promieniowania, w przeciwieństwie do RTG czy tomografii komputerowej. Dzięki temu pozwala na diagnozę trudno dostępnych miejsc do badania przez inne metody diagnostyczne.

Gdzie można wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego można wykonać w placówkach diagnostyki obrazowej, które są wyposażone w nowoczesną aparaturę np. klinika REX MEDICA. To miejsce sprawdzone, gdzie wykonuje się badania rezonansem magnetycznym, a także USG przy najwyższej jakości świadczonych usług. Dzięki temu można mieć pewność badania precyzyjnego, z ogromną dokładnością otrzymanych wyników. Wysoka jakość obrazu, a także krótki czas badania, pozwala poczuć się komfortowo i bezpiecznie.