Umberto Eco – kto kryje się za różą?

Jeden z najwybitniejszych włoskich autorów wszechczasów. Umberto Eco napisał wiele udanych powieści, które inteligencją i głębią bawiły i zachwycały publiczność.

Umberto Eco urodzony w Alessandrii, 5 stycznia 1932. Zmarł w Mediolanie, 19 lutego 2016. Osiągną w swoim życiu naukowym wiele. Był bowiem semiologiem, filozofem, pisarzem, tłumaczem, naukowcem, bibliofilem i mediewistą. Oprócz napisania wielu udanych powieści, zajmował się także esejami z zakresu semiotyki, estetyki średniowiecznej, językoznawstwa i filozofii.

Wśród jego najsłynniejszych powieści znajduje się „Imię róży”, zdobywca nagrody Strega. Książka ta została przetłumaczona na ponad 40 języków na całym świecie a sprzedano ją w ponad 50 milionach egzemplarzy. Stała się inspiracją dla filmu i serialu telewizyjnego.

Przez lata wykładał na najbogatszych uczelniach świata, od New York University po Yale University. Od University of California-San Diego po Oxford University. Eco otrzymał również 40 tytułów honorowych na prestiżowych uniwersytetach europejskich i amerykańskich. Zmarł w swoim domu w Mediolanie 19 lutego 2016 r. na guza trzustki, który zdiagnozowano u niego dwa lata wcześniej.

Imię róży

Bestseller z dziesiątkami milionów sprzedanych egzemplarzy. Jest to jedna z najlepiej sprzedających się włoskich książek w historii. Dzieło, którego akcja toczy się pod koniec 1327 roku, prezentuje klasyczny środek literacki, jakim jest odnaleziony rękopis. W tym przypadku dzieło mnicha imieniem Adso da Melk. Zestarzawszy się, postanawia umieścić o godnych uwagi faktach, których doświadczył jako nowicjusz wiele dekad temu w towarzystwie swojego mistrza Guglielmo da Baskerville. Powieść kryminalna o niezwykłej narracji.

Wahadło Foucaulta

Wahadło Foucaulta to druga powieść napisana przez Eco. Wydana w 1988 roku przez wydawnictwo Bompiani. Akcja osadzona jest w latach życia pisarza, do wczesnych lat osiemdziesiątych. Książka została podzielona na dziesięć rozdziałów. Każdy z nich skrywa pełnie ezoterycznych cytatów, od Kabały po alchemię i teorię spiskową.